انگیزه چیست؟ انگیزه ها چقدر در وجود ما دوام دارند؟ انگیزه ها چقدر قدرت دارند؟

منشا انگیزه کجاست؟

آیا واقعا با انگیزه می توان ثروتمند شد؟

انگیزه چیست؟ در اثر ترشح غده سروتونین در مغز احساس شادمانی و شور و شوق (انگیزه) موقت ایجاد میشود. این ترشحات پس از گذشت مدت کوتاهی وارد خون شده و از مجاری ادرار دفع میگردد. بهمین دلیل انگیزه ها خیلی زود از بین میروند. اطلاعات تکمیلی در وبسایت باورسازان.

 

بنام خداوند ثروت و سلامتی آفرین

دوستان و یاران عزیز سلام.

بارها راجع به ناکارآمد بودن انگیزه صحبت کرده ام و نوشته ام. اما بیاید یک بار انگیزه را از دیدگاه علمی باهم بررسی کنیم.

برای برسی انگیزه ابتدا بایستی سروتونین را خوب بشناسیم.

سرتونین چیست؟

در تمامی موضوعات مرتبط با سلامت مانند افسردگی – اوتیسم – آلزایمر و خستگی مرمن – اختلال در زیاد خوردن و سایر اختلالات دستگاه ایمنی بدن بدلیل عدم تعادل شیمیایی هورمون سروتونین می باشد سروتونین که همچنین با نام هورمون احساس خوب نیز ازان یاد می شود مسئول انتقال پیام عصبی برای طیف وسیعی از حالتها ی روانی و کارکردهای بدنی می باشند سروتونین که نام علمی ان هیدروکسی تروپان ۵ می باشد یک ماده شیمیایی می باشد که در بدن انسانها و عمدتا در مغز و روده ها و پلاکت های خونی یافت می شود.
 وازه سروتونین از نتایج تحقیقات آقای موریس راپورت درسال ۱۹۴۸ میلادی بدست آمد که در ابتدا بعنوان یک سرم که برروی حجم عروق انسانی تاثیرداشت طبقه بندی شده بود.
 درحدود ۴۰ میلیون از سلولهای مغز به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر سروتونین میباشند این سولها با خلق وخو میل جنسی –اشتها-خواب – حافظه و یادگیری – تنظیم دمای بدن و برخی ازرفتارهای اجتماعی سروکاردارند .
سروتونین علی الخصوص برروی انتقال پالسهای عصبی بین سلول های عصبی – ایجاد محدودیت در عضلات صاف بدن انسان – تنظیم سیکل فرآیندهای بدن و ایجاد حس خوشی و شاد بودن کمک می نماید.
سروتونین موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد:
 • حالتهای خلق و خوی فردی
 • حافظه
 • دستگاه های درون ریز بدن
 • اشتها ی قرد
 • تمایلات جنسی
 • ماهیچه
 •  عملکرد قلب
 • خوابیدن
 • میزان برانگیختگی فردی
بر طبق پژوهشهای اخیر اگر شما احساس بدبینانه  ناراحتی و عدم اعتماد به نفس دارید مستعد در معر ض قرار گرفتن کمبود سروتونین می باشید که  میتواند سبب افسردگی – خشم و مسایل دیگری بشودو درضمن می تواند سلامتی مغز و طول عمر شما را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد و معلول ایجاد نارساییهای قلبی و جنون و الزایمر شود وهمچنین به تشدید سندرم های میگرنی و فیبرومالزیا و آسم نیز کمک می کند.
میزان طبیعی سروتونین به شما کمک می کند میزان خوابتان تنظیم شود و سبب ایجاد احساس آرامش و بهبود خلق و خوی شما می شود
علائم که ناشی از کمبود سروتونین می باشند شامل :
عصبانیت ( خشم ) :
 عموما آن دسته از افرادی که در سطح پائینی از سروتوتین هستند گرایش به سطح بالایی ازعصبانیت قرار دارند
میزان  علاقه به مصرف کربوهیدرات :افرادی که دارای میزان سطح پائینی از سروتونین هستند علاقه وافری به مصرف مواد شیرین وشکلاتی دارند و از انجایی که کربوهیدراتها به طور غیر مستقیم برروی سطوح سروتونین در بدن تاثیر می گذارند و اجازه می دهند تا تروپتوپان به میزان زیادی در دسترس قرار بگیرند که قابلیت بسیار زیادی در   تبدبل شدن به سروتونین دارند . ودر انتها باید خاطر نشان شد که حتی میزان مصرف بالای مواد شیرینی در اندسته از افرادی که دارای سطوح بسیار بالایی از سروتونین می باشند به دلیل وجود ماده ای بنام گلوتن می باشد که می تواند امکان اعتیاد بافتن به استفاده از مواد شیرینی را افزایش دهد .
اختلال شناختی :
 سروتونین به میزان هورمون دوپامین  در کارکرد عملکرد شناختی ذهن مهم نمی باشد اما از طرف دیگر دوپامین  به بهبود عملکرد شناختی مغز کمک می نماید.
افسردگی
مشکلات گوارشی
حساسیت نسبت به مسائل عاطفی
خستگی
سردرد
تفکرات خودکشی یا رفتارهای تهاجمی
بی خوابی
تغییرات در میزان میل جنسی
اعتماد به نفس پائین
تفکرات مبنی برجبران کمبودهای روحی
نغییرات طیف رفتاری
غذا خوردن بیش ازاندازه
حساس بودن به صدا و درد
افزایش وزن
فقدان شادی در زندگی
شیدایی یا وسواس
تحریک شدن فرد در زمانی که
شرایط اب و هوایی نامناسب است
راههای افزایش میزان سروتونین
اغلب افراد با کمبود ویتامین b6 دچار پایین امدن سطح سروتونین می شوند  .ویتامین  های گروه  b  مانند اسید فولیک – ویتامین b6 و b12 در متابولیسم   انتقال عصبی نقش دارند ویتامین b  باعث ضربه زدن به فشار روانی – و توازن شیمیایی مغزی مانند سروتونین می شود. ویتامین b6  بخصوص باعث کمک به تولید سروتونین در مغز می شود
آدنوزیل متیونیل یک مکمل طبیعی که درافزایش میزان تمرکز انتقال دهنده های عصبی برروی خلق و خوی افراد نقش دارند و این مکمل در شرایطی که میزان سروتونین ناکافی می باشد مانند حالتهای عصبانیت و خشم – افسردگی – فیبرومالزیا –الزایمز – بی قراری ذهنی– میگرن – بیماریهای قلبی – جنون قابل استفاده می باشد .
مکمل امگا ۳
تصور براین هست که امگا ۳ تاثیر مستقیمی برروی سطح سروتونین در بدن دارد و افزایش میزان ان ممکن که باعث انتقال راحتر سروتونین از غشای سلولی شود درکل مکمل های اسید های چرب امگا ۳ مانند روغن ماهی و روغن بذر کتان در شرایطی که سطح سروتونین پائین می باشد و در درمان بیماریهای قلبی – بیش فعالی – اختلالات دوقطبی – اوتیسم – و افسردگی بکاربرده می شود .
گل رز ردیولا
 یک گیاه دارویی که  فرایند شکستن انزیمهای سروتونین رو اهسته پیش می برد و یک انتقال دهنده عصبی که شامل ماده ای بنام دوپامین است و در شرایطی که فرد دارای سطح پائین سروتونین هست مانند خستگی های ناشی از استرس – افسردگی – عصبانیت – سردردو بیخوابی تجویز می شود
چگونه می توان از کمبود سروتونین جلوگیری کرد:
خوابیدن به اندازه کافی در شبانه روز
تمرینات ورزشی منظم
مدیتیشن
تکنیک های ارام سازی
-نور خورشید به اندازه کافی
ازمصرف الکل کافئین و نیکوتین خودداری نمایید
بهترین رزیم غذایی برای جلوگیری از کمبود سروتونین
افرایش دادن سطح سروتونین ازطریق رزیم غذایی ایده مناسبی است درحالیکه سروتونین در مواد غذایی یافت نمی شود ودر این بخش مواد غذایی که  حاوی مقادیر زیادی تروپتوفان که پیش زمینه ساخت سروتونین هستند مانند  غذاهایی با مقادیر بالایی از اهن – پروتئین –ویتامین b2,b6 مثل  پروتئین موجود در تخم مرغ  که سطح تریپتوفان در خون افزایش می دهد در محموع منابع خوب تریپتوفان شامل ماهی کاد –تن – جوجه –بوقلمون – اسفناج – ماهی سالمون – گردو – اواکادو – برنج قهوه ای – تخم مرغ – اناناس – سویا –گوشت بره و اسپرولینا را شامل می شود.
بااین وجود خوردن غذاهایی با سطح بالایی از تریپتوفان کار اسانی نیست چون تریپتوفان در غذا در رقابت با سایر امینو اسیدها یی میباشد که نیاز دارند در مغز جدب شوند .
گفته میشود وقتی شما غذاهایی رو با میزان تریپتوفان بالا در ترکیب با کربوهیدرات ها مصرف می نمایید باعث می شود که بدن مقدار انسولین بیشتری را آزاد نماید این موضوع سبب میشود که میزان جذب امینو اسید منجربه رها سازی بیشتر تریپتوفان در خون شده ودر انتها باید یاد اور شویم که طبق گفته انستیتیو پزشکی در آکادمی ملی علوم ایالات متحده درسال ۲۰۰۲ گفته شده که میزان تریپتوفان در نوزادان بیشتر از ۲ سال :۱۷ میلیگرم در روز برای کودکان تا ۱۰ سال : ۱۲.۵ میلیگرم و بچه های نوجوان تا ۱۸ سال ۳.۳ میلی گرم میزان ۳.۵ میلی گرم درروز درانتها باید یاد آورشویم که سروتونین شاه کلید  درمان بیماریهای خلقی و شادی بخش طبیعی بدن میباشد که مردان مقداربیشتری سروتونین نسبت به زنان دارند اما این اختلاف ناچیز هست و به همین دلیل زنان بیشتر دچارافسردگی میشوند . زنان دارای کمبود سروتونین دچاراضطراب واختلالات خلقی میشوند .و مردان دارای کمبود سروتونین دچاراعتیاد به الکل و اخنلال بیش فعالی و اختلال کنترل انگیزه می شوند.
مترجم :امیرحسین شهبازی راد – وبسایت عصر ایران
منابع
www.medicalnewstoday.com
www.migna.ir
خب تا اینجای کار با سروتونین آشنا شدیم اما نکته ای که شاید خیلی ها به آن توجه نکنند این است که تولید سروتونین مانند گردش خون و ضربان قلب یک موضوع مادام العمر نیست. گاهی تولید این هورمون کم میشود، گاهی زیاد میشود و گاها به صفر می رسد. بهمین خاطر ما گاهی میزان کمی انگیزه داریم، گاهی انگیزه نداریم و گاهی آنقدر بدنمان بدون سروتونین می شود که میخواهیم خودکشی کنیم. اما اگر یاد بگیریم برای پیشرفت کردن به جای انگیزه داشتن، به دنبال عامل محرک دیگری باشیم، عاملی محرک که به صورت دائمی ما را به حرکت وا دارد، دیگر برایمان مهم نیست خوشحالیم یا نه. دیگر برایمان اهمیت ندارد میزان سورتونین مغزمان در چه حال و روزی است. کم ترشح می شود یا زیاد. ما فقط تلاش می کنیم تا به هدف برسیم. همانطور که خودتان میدانید، آن عامل چیزی نیست جز دلیل.
شاید مثال غم انگیزی باشد، اما پدر و مادری که فرزندشان مریض است، تمام تلاششان را می کنند، به هردری میزنند تا فرزندشان سلامت شود. شب ها تا صبح بیدارند و صبح ها تا شب از این بیمارستان تا آن بیمارستان می روند. آن ها برای این حجم تلاش یک دلیل قدرتمند دارند و آن هم سلامتی فرزند دلبندشان است. آن ها انگیزه ندارند. فقط دلیل دارند و تا پای جان هم برای تحقق دلیلشان ایستادگی میکنند.
یک پدر برای موفقیت فرزندش، در رفاه بودن خانواده اش به هر دری میزند، از صبح تا شب تلاش می کند تا خانواده اش در رفاه باشد. او برای این مساله دلیل دارد. انگیزه ندارد.
یک فرد رتبه ی برتر کنکور که از روستاهای دور افتاده کشور بلند شده و رتبه ی عالی را از آن خود کرده، برای موفقیتش انگیزه نداشته است. او دلیل داشته است. میخواسته زندگی سختش را با تحصیل به پایان برساند و خوشبختی را از راه تحصیل حاصل کند. او با خود میگفت من باید موفق شوم، من باید پول بدست بیاورم تا خانواده ام را از فقر نجات دهم. باید ثروتمند شوم، باید… تمامی این باید ها دلایلی هستند که میتوانند زندگی هر انسانی را متحول کنند.

در زندگی خود به دنبال دلیل باشید. دلایل خود را در همه زمینه ها بنویسید. دلیل شما را به کار وا میدارد. دلیل شما را به سخت ترین کارها وا میدارد تا به خواسته هایتان برسید. دلیل ابدی است.

در پناه خداوند ثروت و سلامتی آفرین باشید.
جهت خرید پکیج تغییر باورها اینجا را کلیک کنید.

17 thoughts on “انگیزه چیست؟ انگیزه ها چقدر در وجود ما دوام دارند؟ انگیزه ها چقدر قدرت دارند؟

 1. سلام و عرض ادب خدمت آقا سپهر عزیز و دوست داشتنی.
  ممنون و سپاسگزارم از شما بخاطرِ مطالبِ بسیار عالی و مفیدی که در اختیارِ ما قرار میدهید.
  انشااللّه خداوند بلند مرتبه بخاطرِ این انرژیِ مثبتی که شما تو جهان هستی ساتع میکنین و وقتی که برایِ ما میگذارین، تحقیق میکنین و نتایج رو با عشق به اطلاع همه می رسانین به زندگی شما خیر و برکت روزافزون بدهد و شمارو به کمالِ والا برساند و ما شاهد پیشرفت و موفقیتِ شما باشیم. 🌹❤🌷

 2. خیلی عالی بود باسپاس و درود فراوان
  واقعآ باید برای زندگی دلیل داشت چون همین دلیل ها هستند که هدف را می سازند
  انگیزه فقط عاملی است که انسان را به کاری وا می دارد
  انگیزه وقتی با دلیل همراه شد تبدیل به باور میشه واین باور همه چی رو تحت شعاع قرار میده

 3. سلام و عرض ادب خدمت شماا بزرگوار و استاد عزیز
  من تمام فایل های رایگانتون و خوندم و لذت بردم کلی گریه کردم چون دقیقاا همینطوری که میفرمایید
  خیلی گرونه استاد عزیز من به خانم مشتاق و دنبال آزادی و رهایی از تنگدستی عاشقه خوب و عالی زندگی کردن و خوشبختی ام و…
  و لی واقعااا برام این مبلغ در حال حاضر ممکن نیست چون درامدی ندارم و تنهام ولی ایمان دارم…
  خدا به شما و خانوادت محترمتون سلامتی و برکت بده

 4. سلام…مطالب جالبی بود ولی ایا تکنیکی که برای هر باور انجام میشه باید هر روز روی اون باور کار بشه یا برای یکبار کافیه؟؟ واینکه اگر باید هر روز انجام بدیم چند روز یا ماه باید روی یک باور که شصت ثانیه در روز هست وقت بگذاریم؟

 5. با عرض سلام و احترام خدمت شما، وقت تون بخیر
  خدا قوت خسته نباشید
  خیلی ممنون بابت این مطالب مفید و عالی 🌷🌷
  همین که وقت تون رو صرف ما میکنید و اینکه نمیخواین که این علم فقط برای خودتون باشه و ازش استفاده کنید و به دیگران نگید خیییلی ارزشمنده
  فقط متأسفانه قیمتش خیلی خیلی زیاد و گرونه و واقعاً برام امکان پذیر نیست من اصلا کار نمیکنم که چنین پولی داشته باشم من فقط ۱۴ سالمه
  ولی ویدیو های شما خیییلی منو تحت تاثیر قرار داد و در طول شبانه روز همش بهش فکر میکنم
  حیف 😔😭ای کاش میشد ……

 6. با عرض سلام و احترام خدمت شما، وقت تون بخیر
  خدا قوت خسته نباشید
  خیلی ممنون بابت این مطالب مفید و عالی 🌷🌷
  همین که وقت تون رو صرف ما میکنید و اینکه نمیخواین که این علم فقط برای خودتون باشه و ازش استفاده کنید و به دیگران نگید خیییلی ارزشمنده
  فقط متأسفانه قیمتش خیلی خیلی زیاد و گرونه و واقعاً برام امکان پذیر نیست من اصلا کار نمیکنم که چنین پولی داشته باشم من فقط ۱۴ سالمه
  ولی ویدیو های شما خیییلی منو تحت تاثیر قرار داد و در طول شبانه روز همش بهش فکر میکنم
  حیف 😔😭ای کاش میشد ……

 7. با عرض سلام و احترام خدمت شما، وقت تون بخیر خدا قوت خسته نباشید
  خیلی ممنون بابت این مطالب مفید و عالیتون
  همین که وقت تون رو صرف میکنید و اینکه نمیخواین این علم فقط برای خودتون باشه و ازش استفاده کنید به دیگران نگید
  خیلیی ارزشمنده
  اما متأسفانه قیمتش خیلی خیلی زیاد و گرونه و برای من امکان پذیر نیست من اصلا کار نمیکنم که چنین پولی داشته فقط ۱۴ سالمه ویدیو های شما خیییلی منو تحت تاثیر قرار داد و در طول شبانه روز همش بهش فکر میکنم
  ولی نمیتونم بسته رو خریداری کنم
  حیف 😭😔 ای کاش میشد……

دیدگاهتان را بنویسید