در زندگی، بجای انگیزه به دنبال دلیل باشیم. انگیزه ها نا توان هستند.

مهمترین عامل ایجاد یک تحول درونی چیست؟

آیا داشتن انگیزه شرط اصلی و کافیست؟

 

بسیاری از اساتید موفقیت و خوشبختی با فروختن انگیزه به ما ثروتمند شدند غافل از اینکه انگیزه زودگذر، آنی و ناتوان است.

بنام خداوند ثروت و سلامتی آفرین

دوستان و یاران عزیز، سلام

 

همیشه اساتید موفقیت از انگیزه های زیبا صحبت کردند. انگیزه هایی که روزهای اول بسیار شیرین به نظر می رسند و گهگاهی باعث ایجاد تکان هایی در وجود ما می شوند. اما آیا واقعا این انگیزه ها شرط اصلی و کافی برای ثروتمند شدن، سلامت شدن و کارآفرین شدن هستند؟

قطعا خیر. انگیزه یکی از بی پایه ترین و بی اساس ترین عامل ایجاد تغییر در سیر تحول فردیست. انگیزه نشات گرفته از یک برانگیختگی شیمیایی و ترشح یک سری غدد بوده که تا زمان حل شدن و دفع شدن این ترشحات در خون ما، باقی خواهد ماند. یعنی شاید بعد از چند بار ادرار کردن، این ترشحات مغزی از بدن خارج شده و ما دیگر انگیزه نداشته باشیم. حتما برایتان سوال پیش می آید که انگیزه و ادرار چه ارتباطی به یکدیگر دارند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انگیزه حاصل ترشحات برخی غدد است. وقتی غدد مغزی شروع به ترشح و آزاد کردن مواد می کنند، این مواد وارد خون ما شده و پس از چند بار گردش در بدن، سرانجام از طریق سیستم دفع بدن خارج می شود. دقیقا مانند یک فردی که پس از یک عمل جراحی همچنان تحت تاثیر داروی بیهوشی است اما پس از چند بار ادرار کردن داروی بیهوشی از داخل خون آن فرد خارج شده و فرد به حالت اصلی بر می گردد. انگیزه دقیقا همچین سیستمی دارد. چون انگیزه چیزی جز ترشحات غدد مغز نیست.

پس چه چیزی می تواند عامل ایجاد یک تحول درونی باشد؟ دلیل.

دلایل ابدی هستند. از ابتدا بوده اند و تا ابد نیز وجود خواهند داشت. دلایل در طبیعت موجود هستند و ما فقط بایستی آن ها در یابیم. آب به دلیل گرما دیدن می جوشد. این گرما (که اینجا دلیل است) در هر نطقه از فضای بیکران هستی ایجاد شود باعث جوشیدن آب می شود. دلایل همیشه درست هستند و همیشه به یک صورت عمل خواهند کرد. مثلا ما نمی توانیم بگوییم گرما در ایران باعث جوشیدن آب می شود اما در آمریکا باعث انجام آب خواهد شد. دلیل یک موضوع جهان شمول است.

انسان ها بایستی به جای پیدا کردن انگیزه های زودگذر و آنی، بدنبال دلایل برای ایجاد تغییر در زندگی باشند. مثلا اگر فردی میخواهد ثروتمند شود، بایستی دلایلی برای رهایی از فقر داشته باشد و چه دلیلی زیباتر از آزادی. یک فردی که چاق است و می خواهد لاغر کند، بایستی بجای انگیزه برای لاغر شدن، دلیل داشته باشد و آن هم چه دلیلی زیباتر از داشتن اندامی سالم و جذاب؟

 

پس در زندگی بدنبال دلیل باشید نه انگیزه. انگیزه ها زودگذر و فانی هستند.

برای شروع تغییر اینجا را کلیک کنید.

1 thought on “در زندگی، بجای انگیزه به دنبال دلیل باشیم. انگیزه ها نا توان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *